Vücudumuza Düzenli Olarak Almamız Gereken Mineraller ve Sudan alınabilecek Mineraller? | Lifetech Su Arıtma

Bildiğiniz gibi vücudumuzda bulunan mineraller kendi metabolizmamız ile elde edebileceğimiz maddeler değildir. Bunun için sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfat gibi mineralleri dışarıdan temin etmemiz gerekir, tabiî ki bu teminin birden fazla yolu olsa da bizim için önemli olan şuan sudan alabileceğimiz mineraller.

İçtiğimiz suları kategorize edecek olur isek ilk olarak belediyelerin hizmeti olan şebeke suyunu söyleriz, ikinci olarak ise sayısını bilemeyeceğimiz kadar fazla olan hazır su firmaları. Şebeke suyu söz konusu olduğunda zaten hiç kimsenin aklına mineral gelmez. İlk baktığımız suyun temizliğidir. Yıllardır kullanılan şebeke hatlarının ne durumda olduğunu bilmediğimizden ötürü hepimizin yönelimi hazır su yönünde olmuştur. Damacana veya pet şişelerde hazır sularda bulunan minerallerin miktarını üzerlerindeki etiketlerde görebiliyoruz. Sadece kalsiyum mineralinin ki sudan alabileceğimiz en önemli mineral ne kadar almamız gerektiğini gösterir tabloya aşağıda bakabilirsiniz.

·         Yaş Grupları ·         Alınması gereken günlük Kalsiyum
·         Miktarı(miligram)
·         0-6 ay ·         210
·         7-12 ay ·         270
·         1-3 yaş ·         500
·         4-8 yaş ·         800
·         9-18 yaş ·         1300

 

Hazır su kullanarak alınabilecek Kalsiyum miktarı 40 mg dır. Tabi etikette yazılanlar doğru ise bunun yanında birçok hazır su firmasının sularında kalsiyum bulunmadığını üzerlerinde yazan etiketlere bakarak öğrenilebilinir. Bu bize şunu gösteriyor; sudan mineral alınabilir ama bu bizim almamız gereken mineral miktarı değerlerine yaklaşamaz bile. Suyun asıl işlevi de bu değildir zaten bunun ile birlikte Reverse Osmosis sistemlerine eklenecek bir filtreyle herhangi bir su firmasının suyundan veyahut herhangi bir kaynaktan alınacak sudan çok daha fazla minareli almanıza olanak sağlar.